Януш Корчак
Народився 22 липня 1878 або 1879 року у Варшаві. Дитиною Корчак багато читав. Через багато років у щоденнику, писаному в ґетто, він згадував: «Я впав у шал, безумство читання. Світ зник з-перед моїх очей, існувала лише книжка». 1898 року — почав навчання на медичному відділенні Імператорського Університету у Варшаві. Влітку 1899 — вперше поїхав за кордон — у Швейцарію, де знайомився, зокрема, з педагогічною діяльністю Й. Г. Песталоцці. 23 березня 1905 отримав диплом лікаря. Працював педіатром, займався активною громадською діяльністю.
1906 — видав «Дитя салону». Книгу дуже добре сприйняли читачі й критики. Завдяки розголосу, здобутого своїми публікаціями, став популярним педіатром у Варшаві.
1909 — вступив у єврейське товариство «Допомога сиротам» і очолив «Дім Сиріт», невдовзі збудований цим товариством.
1914 — під час Першої світової війни мобілізований до царської армії. Служив молодшим завідувачем дивізійного лазарету, головним чином в Україні.
У Тернополі він взяв під свою опіку безпритульного Стефана Загородника, потім працював лікарем в притулках для українських дітей в Києві, де написав книгу «Як любити дитину».
Корчак повертається до Варшави у 1918 році, де керує дитячими притулками, викладає, співпрацює з журналами, виступає на радіо, читає лекції в Вільному польському університеті і на Вищих єврейських педагогічних курсах.
Януш Корчак був педагогом-новатором, автором праць із теорії й практики виховання. Зачинатель діяльності на захист прав дитини і повної рівноправності дітей. Як директор сиротинця створив, зокрема, дитячий товариський суд, де діти самі розглядали справи, які самі подавали, а також могли позиватися до цього суду на своїх вихователів. «Чудова людина, що мала відвагу довіряти дітям і молоді, якими займалася, настільки, щоб передати в їхні руки питання дисципліни й довірити окремим дітям найскладніші завдання, пов'язані з дуже великою відповідальністю», — сказав про Корчака відомий швейцарський психолог Жан Піаже, відвідавши Дім Сиріт, створений Корчаком.
Корчак створив перший часопис, що друкував матеріали, які надсилали діти й був призначений насамперед для юних читачів — Mały przegląd («Мали пшеґльонд», «Малий огляд»). Був одним із піонерів досліджень у галузі розвитку й психології дитини, а також виховної діагностики.
6 серпня 1942 року Януш Корчак загинув разом із своїми вихованцями у гітлерівському таборі смерті у Треблінці.